Menu

Anahtar Kelimeler Sihirli mi?

nobanner

Bir e-ticaret siteniz varsa bilirsiniz ki, tüm çabalar tek bir amaca hizmet eder; satış. Satış hedeflerine ulaşmak için önce sitenizin ziyaret edilmesini sağlamanız gerekir, zira mağazaya müşteri gelmezse satış da olmaz. İşte bu tılsımlı bileşen yani,  “siteye ziyaretçi sağlama” süreci sanıldığından çok daha fazla meşakkatlidir. İşte bu zorlu süreci teknik olarak kolaylaştıran yönteme anahtar kelime çalışmaları denebilir. Site trafiğini ve dolayısı ile de satışı arttıran anahtar kelimeler adeta sihirli birer tılsım gibi siteyi arama motorunda ön sıralara taşırlar.

Bir e-ticaret sitesine ziyaretçi çekebilmek için yapılan çalışmaların başında SEO süreçleri gelir. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO sitenin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlar. SEO çalışmalarında ise anahtar kelime araştırmaları büyük önem arz eder.

Sitenin sunduğu ürün ve hizmet ile uyumlu seçilen anahtar kelimeler, alıcıların google’da ihtiyaçlarına yönelik ürün, hizmet ya bilgiyi ararken istediklerine ulaşmalarını sağlayan sihirli sözcüklerdir. Anahtar kelimeler aranan bilgiye ulaşmanın parolası gibi çalışırlar. Aranan bilgi, hizmet, ürün ya da her ne ise Google’dan anahtar kelimelerle çağırılırlar. Bir E-ticaret sitesinin varlığını arama motorundaki popülaritesinden gelen ziyaretçi sayısın satışa dönüşüne bağlı olduğunu hatırlarsak anahtar kelime denilen sihirli kelimelerin kerametini daha iyi anlarız.

E-ticaret sitesinin arama motoru dizinlerinde üst sıralarda gösterilmesini sağlayan sihirli kelimeler satışın da anahtarı ise, bu kelimelerle nasıl çalışılacağını kavramak faydalı olacaktır.

Çok basit bir anlatımla, konuya uygun anahtar kelimeleri belirlemek esastır. Anahtar kelimelerin hacmini Google Adwords Key Words Tool gibi araçlarla belirlemek mümkündür. Kelimelerde de tıklanma oranlarına dayılı bir rekabet söz konusu olabilmektedir.

Ardından söz konusu kelimeleri içerik metinlerinde kullanmak gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken detaylar ise, anahtar kelimelerin genellikle konuya girişte yoğun kullanılması, metnin %5’inden fazla kullanılmaması ve konu başlıklarının sadece anahtar kelimelerden oluşmaması gibi detaylardır.

Anahtar kelimeler, online alışveriş sitesinin google’da üst sıralarda çıkmasına destek olurlar. Bu nedenle anahtar kelimeleri doğru belirlemek ve etkin kullanmak e-ticaret sisteminin satışlarını da güçlendirecektir. Ancak anahtar kelimeleri etkin kullanabilmek bir uzmanlık gerektiren oldukça zorlayıcı ve detaylı bir süreci zorunlu kılar. Bu nedenle mümkünse konu üzerinde uzmanlaşmış kişi ya da hizmet sağlayıcılardan destek almak faydalı olabilir.