Menu

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

nobanner

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz

E-ticaret sektörü, internet kullanıcılarının internetten alışveriş yapma oranlarının artmasına bağlı olarak büyümeye devam ediyor. Sürekli gelişen ve geleceği daha da parlak olacağı öngörülen sektörde var olmak isteyen girişimciler birbiri ardına e-ticaret şirketlerini kuruyorlar. Sektörde yer alan şirketlere bu yeni e-ticaret şirketleri de dâhil olunca sektörde önemli bir çeşitlilik ve rekabet ortamı oluşuyor.

Peki ama bu şirket çeşitliliği içerisinde online alışveriş sevenleri hangi e-ticaret sitelerini tercih etmeli? Hangilerinden sıkıntısız bir şekilde alışveriş yapabilecek ve alışveriş yaparken neleri göz önünde bulunduracak? Elbette ki bir çok alışveriş tutkunu internetten alışveriş yapma konusunda yeterli deneyime sahip fakat ilk kez online alışveriş deneyimi yaşayacak olanlar veya online alışveriş deneyimlerini değiştirmek isteyenler olabilir.

Bu nedenle online kullanıcıların bu kararları vermesinde yardımcı olacağını düşündüğümüz olmazsa olmaz kriterleri maddeler şeklinde sizlere sunuyoruz.

İnternetten alışveriş yaparken mutlaka bilindik ve genel kullanıcı memnuniyetini kazanmış e-ticaret şirketleri kullanılmalıdır.

İnternetten sipariş yoluyla aklınıza gelebilecek her türlü ürün alınabiliyor. Ama güvenli sitelerden yapılmayan online alışverişte müşteriler çok sıkıntı yaşayabiliyor. Eğer alış veriş yaptığınız site güvenli değilse kredi kartı bilgileriniz başkaları ele geçebilir.

İnternetten alış veriş yapmadan önce alışveriş yapacağınız sitenin adresini, telefonunu, e-posta adresini ve firma adını açık olarak yayınlayıp yayınlamadığına bakmalısınız. Güvenilir bir firma iletişim bilgilerini kesinlikle paylaşır.

E-ticaret şirketi tarafından satın alacağınız ürünün vergiler ve kargo dâhil toplam fiyatı, teslimat koşulları, ödeme şartları, iptal ve bunu gibi durumlar mutlaka belirtilmeli.

Ürünün ne kadar sürede ve ne zaman teslim edileceği,  anlaşmalı kargo şirketleri vs açık olarak belirtilmeli.

Kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz sayfanın adres çubuğunda https:// olması gerekir.  ‘’http’’den sonraki ‘s’ harfi çok önemlidir. Bu girdiğiniz kişisel bilgilerinizin ve kredi kartı bilgilerinizin güvenli olarak iletildiğinin garantisidir.

Yabancı bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapıyorsanız, bu durumda bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konu herhangi bir mağduriyet durumunda, bizim ülkemizin kanunlarının değil o ülkenin kanunlarının geçerli olacağıdır.

Alışveriş yapacağınız sanal mağazada mutlaka gizlilik sözleşmesi olmalı. Aksi durumda tarafınızdan verilen bilgiler başka amaçlar için kullanılabilir. E-Postanıza reklam amaçlı bir yığın e-posta gelebilir.