Menu

E- Ticaret Sitesinde İçerik Metinleri Nasıl Yazılmalı

nobanner

e-ticaret için ürün yazarlığı

Online alışverişin hem ürün hem de hizmet alanında giderek daha çok tercih edildiğini biliyoruz ve yetişen mobil nesille de neredeyse geleceğin tek tercihi olacağını ön görebiliriz. Sadece birkaç tıkla, ofisten, evden, otobüsten aya da bulunduğunuz her hangi bir yerden ihtiyaçlarınızı karşılama kolaylığı ile zaman kazandıran bir icat elektronik alışveriş. Aynı zamanda iş gücünü azaltması, mekân kirası ve giderleri başta olmak üzere masrafları azaltması ve hatta trafikteki yoğunluğu dahi hafifletmesi ile işletme ve markaların da göz bebeği oldu. Bu nedenlerle son yıllarda e-ticaret konusunda yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları da hızlandı. E-ticaret konusunda uzmanlaşan tüm araştırmacılar ise tek bir konuda neredeyse kesin olarak hemfikirler; e-ticarette işleri devam ettiren detay içerikte saklıdır.

İçerik, bir e-ticaret sitesindeki metinler ve görsellerden oluşur. Görsellerin etkileyici, yüksek çözünürlükte ve metinlerle uyumlu seçilmeleri sayfanın adeta cazibesini arttırır. Ürün ve hizmetleri açıklayan metinler ise hem alıcıya sunulan hizmeti tanıtmak gibi son derece önemli bir görevi üstlenir hem de sayfanın arama motorundaki değerini arttırlar. Metin kalitesi yüksek içeriklerle sitenizin google’da ya da diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz ki bu durum e-ticaret sitesi için çok değerli bir opsiyonu beraberinde getirir; çok görüntülenen çok alışveriş yapılandır aynı zamanda.

Metin yazarlığı

Kaliteli içerik metinleri yazmak uzun yıllar süren eğitim ve deneyimle hatta doğuştan gelen bir yazarlık melekesi ile ilgilidir. Ancak başarılı içerikler hazırlayabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı detayları göz önüne alarak olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz. Öncelikle metinlerde “laf kalabalığı yapmak” ziyaretçiyi yorabilir ve sıkılıp siteden çıkabilir. Bu nedenle lafı dolandırmadan ürününüzü, hizmetinizi anlatan sade ve açık cümleler kullanmanız yararlı olacaktır. En sık yapılan metin hatalarından biri de yoğun biçimde sıfat kullanımıdır. Bir ürün ya da hizmeti tanımlarken önüne çok fazla sıfat eklemek onu daha etkileyici yapmaz ancak okuyanın konudan uzaklaşmasına sebep olabilir. Ayrıca metinlerde tamamen satış odaklı bir algı yaratacak yoğun tanıtım propagandalarında da kaçınmalısınız. Araştırmalar gösteriyor ki, insanlar çoğu zaman ihtiyaçları olduğu için hayal ettikleri yaşam tarzın ile aralarında bir köprü kurduğu için bir ürünü alma eğilimi gösteriyorlar. Öyle ise, siz de sayfanızda ürün ve hizmetinizle ilişkilenebilecek bir yaşama tarzını yansıtabilirsiniz. Örneğin bir araç kiralama online satış siteniz varsa, buradan araç kiralayacak kişilerin çoğunlukla erkek olduğunu, seyahat etmeyi seven ya da işi nedeniyle sık sık seyahat eden kişiler olduğunu ve muhtemelen öğrenci ya da ev hanımı değil de iş profesyonelleri büyük olasılıkla da satış personelleri olduğunu bilirsiniz. Bu durumda sayfanızda, maskülen bir imajla, otomobil ve seyahat tutkusunu öne çıkaran, sosyal bir yaşam tarzını yansıtabilir, ara sıra küçük gezi notları ya da otomobillerle ilgili bilgiler, hava durumu, satış uzmanları için yaşam gibi bilgiler sunabilirsiniz.