Menu

E-Ticarette Ödeme Yöntemleri

nobanner

E-ticarette ödeme

Ürün, hizmet alışverişinin internet ortamında yapılması olarak basitçe tanımlayabileceğimiz elektronik ticaret, her geçen gün artan bir ekonomik hacimle tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Özellikle ekonomi tarihinde uzun zamandır beklenen küresel yapının sağlanmasında e-ticaretin oynadığı rol dikkate değer.

E-ticarette basit bir sıralama ile işletmeden işletmeye, işletmeden tüketiciye olmak üzere iki ana akış vardır ( Elbette aslında e-ticaret akışı bu iki noktadan daha fazla çeşitlidir). Elektronik ticarette alıcı ve satıcıların güven içinde alışveriş yapmalarını sağlayan en önemli madde ise ödeme yöntemleri maddesidir. İnternet üzerinden ticaret yaparken fiziksel olarak dokunamayacağınız bir hizmet veya ürünü alıyor olmanız alıcı olarak size, yine fiziki olarak dokunamayacağı bir kredi kartı ile ya da para ile ödeme alan satıcı olarak da hizmet sağlayıcı bir güvensizlik hissi yaratabilir. Ancak tüm bu güvensiz imaja karşın zamanla e-ticaretin güvenli bir ortam sunabileceğini kanıtlayan bireysel deneyimler sayesinde e-ticaret hacmi büyüme hızından hiçbir şey bir şey kaybetmemiştir.

İnternet üzerinden güvenli bir biçimde ödeme yapılabilmesi için birden çok seçenek vardır. Kredi kartı ile ödeme, elektronik para ile ödeme, elektronik çek ile ödeme bunlardan bazılarıdır. Detaylı olarak incelemek gerekirse e-ticaret ortamında temel ödeme seçenekleri şöyledir:

 Kredi Kartı İle Ödeme

kredi kartıyla ödeme

Tüm dünyada standart bir ödeme sistemi geliştirebilmiş olması ve kullanıcı kitlesinin genişliği internet alışverişlerinin en sık kullanılan ödeme biçiminin kredi kartı ile olmasını sağlamıştır. Alışveriş sırasında kredi kartı bilgilerinin üçüncü şahıslarca ele geçirilmesinin önüne geçmek amacıyla bu bilgilerin şifrelenmesi esasına dayanan SSL ve Set protokolleri kullanılmalı ve alışveriş güvenliği sağlanmalıdır.

 

 

 

 

Elektronik Para

İnternette kullanılmak üzere geliştirilmiş bir ödeme seçeneğidir. Günlük hayatta da kullanılan mağaza çeklerinin internet ortamındaki karşılığı gibidir. Bu sistemden yararlanmak isteyen kişilerin elektronik para hizmeti sunan şirketlerce geliştirilen özel yazılımlardan birini bilgisayarlarına yüklemeleri ve söz konusu şirketle çalışan bir bankada hesap açmaları gerekir. Sonrasında elektronik para ile alışveriş yapan sitelerden alışveriş yapabilirler. Burada her elektronik paranın tıpkı fiziki parada olduğu gibi bir seri numarası vardır. Harcama yapıldığında bu seri numarası kişinin sisteminden silinir ve aynı para ile tekrar alışveriş yapamaz.

Elektronik Çek

E-ticaret gerçekleştiren sitelerin ödemeleri çek olarak kabul etmelerini sağlayan bir ödeme seçeneğidir. İlk olarak ABD’de geliştirilmiş olan elektronik çek, banka hesabı bilgilerinin gerekli olanlarının e-ticaret sistemine verilmesi yoluyla yapılır. Bir nevi çek kesme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Banka sistemi hesabı kontrol ederek ödeme için gerekli şartların mevcut olup olmadığı bilgisini verir.

Escrip, IPIN, PCPay, ECharge My Phone, First Virtüel da diğer elektronik ödeme sistemleridir.