Menu

Elektronik Ticaret Yolu İle Neler Yapılabilir?

nobanner

Elektronik ticaret

İnsanların belirli sistemler üzerinden gerçek ya da sanal ürünleri alıp sattıkları alan elektronik ticaret ortamıdır. Son yıllarda devlet eli ile hukuksallaştırılmış olan e-ticaret güvenli bir alışveriş, bilgi saklama, iş takibi avantajı sunar. E-ticaret iş akışını mesafe, zaman gibi kavramlardan sıyırarak daha hızlı ve pratik bir hale getirir.

E-ticaret, sunduğu avantajlarla her geçen gün daha fazla gelişen ve genişleyen bir ticari ağ olma yolunda ilerlemektedir. E-ticarettin de dâhil olduğu elektronik ortamda sadece ürün veya hizmet alışverişinden daha fazlası yapılabilir.

İnternet ortamında, kapalı ve açık ağlar kullanılarak yapılabilecek iş ve ticaret aktiviteleri şöyle sıralanabilir:

Bir mal veya hizmetin elektronik alışverişi

E-ticaret sistemlerinin en temel oluşum nedeni olan alışveriş etkinliğinin elektronik ortamda yapılabilmesi özelliğidir. Böylece tamamen elektronik bir ortamda ürünler tanıtılır, müşterinin beğenisine sunulur ve alıcı tarafından sipariş edilerek satın alma işlemi gerçekleştirilir.

 Üretim planlaması yapma ve üretim zinciri oluşturma

Elektronik ortamda bir üretim planı hazırlayarak ortak çalışma yapılabilir. Üretim planı ve üretim zinciri oluşturmak için son derece pratik bir alan sunar.

 Marka tanıtımı, reklam

Markanın tanıtımı için elektronik ortam kadar elverişli bir alan henüz keşfedilmemiştir. Çünkü bir marka internette son derece hızlı bir biçimde çok geniş kitlelere ulaşabilir, marka bilinirliğini internetin sınırsız iletişim ağında arttırabilir.

Kampanya ve duyuru bilgisi sunma

Ürün veya hizmet sunan kurumların dönem dönem yaptıkları kampanyaları duyurmaları için internet ortamı geniş bir ağ sunar. Binlerce insana son derece hızlı bir biçimde kampanyaları ya da duyuruları iletme olanağı veren sosyal medya da e-ticaret için önemli bir mecradır.

Sipariş verme- sipariş alma

E- ticaret alt yapısının temelini oluşturan sipariş sistemi elektronik ortamda iyi bir kurgu ile son derece akıcı bir biçimde işleyebilir.

Sözleşme yapma

Elektronik ortamda günümüzde elektronik imza kolaylığı ve devlet eliyle sağlanan hukuki güvenceler sayesinde sözleşme yapılabilmektedir.

Elektronik banka işlemleri ile fon transferi, gümrükleme, elektronik ortamda sevkiyat takibi, elektronik ortamda üretim takibi, ortak tasarım geliştirme, kamu alımları, hisse alışverişi, ticari kayıtlar, elektronik noter kullanımı, elektronik ortamda vergilendirme de diğer internet ortamında sürdürülebilen diğer elektronik işlemlerdir.