Menu

Türkiye Ödeme Yöntemi TROY Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

nobanner

troy nedir

Türkiye Ödeme Yöntemi TROY Ne İşe Yarar

Kredi kartlarımızın sağ alt köşesinde geçen logolara hiç dikkat ettiniz mi?

Visa, MasterCard ya da American Express şeklinde logolar yer alır, genelde kredi kartı kullananların pek umursamadığı bir ayrıntı olsa da anlama geldiği konusunda bir fikir sahibi de olmamız gerekmektedir.

Bu ifadeler kartın hangi ödeme özelliğine sahip olduğu hakkında bize bilgiler verir. Ülkemizde de bunlara benzer milli ödeme sistemi kurulmuş ve kullanıma geçmiştir. Milli ödeme yöntemi olan bu sistemin adı ise Troy yani Türkiye Ödeme Yönetimi’ dir. Türkiye’nin yeni ödeme sisteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, kartların bu bölümlerine artık Troy ifadesi de eklenmiş olacaktır.. Başlangıçta sadece ülke içerisinde kullanılsa da zamanla bankaların bağlantılarıyla beraber uluslararası bir düzeyde kullanıma başlayacaktır.

BKM tarafından Troy sisteminin, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde duyurusu yapılmış ve Nisan 2016 tarihinde hayata geçirileceği duyurulmuştu ancak faaliyete geçirilmedi. Bu yöntem ilk milli ödeme türü olmasından ve kartların altında yabancı logolar yerine kendi ödeme sistemimizin yer almasını getirmesinden dolayı oldukça önemlidir. Ayrıca ülkemizde ki kredi kartı kullanımı mantığı diğer ülkelerde mevcut olmadığından, ülkemiz ihtiyaçlarına göre gerekli geliştirmeler yapılmasının da önünü açacaktır.

 

Troy Nedir ve Nasıl kullanılır, Troy’ un Faydaları Nelerdir?

TROY Nedir?

Troy, yerli bankaların BKM ile birlikte çalışarak ortaya çıkardıkları bir ödeme yöntem olup ismini ise “Türkiye Ödeme Yönteminin” kısaltmasından almaktadır. Banka ya da kredi kartlarının sağ alt köşesinde yer alacak önemli bir marka olacaktır. Troy sisteminin kartlar üzerinde kullanılması ve yönetilmesi BKM tarafından sağlanacaktır. Başlangıç olarak sadece ülkemiz içerisinde geçerli olacaktır.

 

TROY Nasıl Kullanılır?

troy özellikTroy logosuna sahip olan kartın kullanımı, diğer kartlardan hi bir farkı olamadan günlük yaşamımızda kullanacağımız diğer kartlar gibidir. Tek farkı başlangıç olarak Türkiye içerisinde geçerli olacağından ve yurt dışı kullanımlarında şu an için bu kart ile ödeme yapılamayacaktır. BKM şu anda 10 banka ile bu milli marka kartın kullanımı konusunda anlaşma yapmıştır. İsteyen tüketiciler bankalara giderek, Troy özellikli kartı talep edebilecek ve alışverişlerinde kullanabileceklerdir. Hem bankamatiğe hem de pos cihazlarına uyumludur. Diğer kredi kartlarınızın kullanımını nasıl yapıyorsanız, Troy özellikli kartı da o şekilde kullanabilirsiniz.

İlk olarak sadece manyetik bantlı banka kartı ve EMV özelliği taşıyan çipli kredi kartı olarak kullanıma sunulmuştur. Zamanla yapılacak olan geliştirmeler, yazılımlar ve alt yapı çalışmaları sayesinde temassız kart, mobil uygulamalar gibi birçok özelliği de içerisinde barındıracaktır.

 

TROY’ un Tüketicilere ya da Üye İşyerlerine Yararları Nelerdir?

Tüketicilerin kredi kartı ya da banka kartı kullanmamasının sebebi, belli maliyetlere sahip olmalarıdır. Troy’un ülkemizde geliştirilmesinden ve lisansının ülkemize ait olmasından dolaı ürün, hizmet gibi maliyetler doğal olarak minimum düzeyda olacaktır. Bu durumda hiç kart kullanmayan tüketicilerin bile düşük maliyetleri ile dikkat çekecek olan Troy’ u tercih etmesi bekleniyor. Bu durum üye işyerleri için de geçerlidir. Pos cihazlarının kullanım maliyeti Troy’da olmaması ya da minimum seviyede olması, daha hiç pos ile tanışmamış küçük işletmelerin bile kolay bir şekilde kullanacağı bir yapı olacaktır.

Kısacası Troy Türkiye Ödeme Yöntemi sistemi, tüketici ve kurumlara olan yararının yanı sıra ekonomiye de büyük katkı sağlayacaktır.

Tüm Sorularınız İçin Müşteri Hizmetleri İle 0 (212) 853 0 232 Hattımızdan Görüşebilir siniz.