Menu

UX veya UI Designer Kimlere Denir

top728

UX veya UI Designer

ux designer

UX Tasarım nedir?

Bu makalemizde size UX veya UI Designer’ın gerçekte ne anlama geldiği konusunda ekstra bilgi vermeye ve pratik bazı deneyimleri aktarmaya çalışacağız.

UX Tasarım ?

UX Tasarım Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, UI Tasarım ise Kullanıcı Arayüzü Tasarımı anlamına gelmektedir. Her iki öğe bir ürün için çok önemlidir ve birbirine yakın çalışır. Ancak, mesleki ilişkilerine rağmen, rollerin kendileri, sürecin ve tasarım disiplininin çok farklı bölümlerine atıfta bulunarak oldukça farklıdır. UX Tasarım daha analitik ve teknik bir alan olduğunda, UI Tasarım, grafik tasarım olarak değindiğimiz şeylere daha yakındır; ancak sorumluluklar biraz daha karmaşıktır.

Bir (dijital) ürünün farklı bölümlerini tanımlarken şöyle bir benzetme kullanabiliriz. 

İnsan vücudu olarak bir ürün hayal edelim, kemikler ve iskelet yapısı kodu temsil eder. Organlar UX tasarımını temsil eder, Yaşam fonksiyonlarını desteklemek için girdilere kıyaslamak ölçme ve optimizasyonu temsil eder. Kullanıcı arayüzü tasarımı vücudun kozmetik ürünlerini, sunumunu, duyularını ve tepkilerini temsil eder diyebiliriz. Acaba bana katılıyor musunuz.

“Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arabirimi (UI), alanımızdaki en karıştırılan ve yanlış kullanılmış terimlerden bazılarıdır. UX’siz bir kullanıcı arabirimi, tuval üzerine tokat atarcasına boyamaya çalışan bir ressam gibidir; UI olmayan UX, bir kağıt olmadan çizilmiş resme benzer, yanı kısaca her ikisi  de bir birini tamamlar.

UI Tasarım nedir?

Daha eski ve daha pratik bir alan olmasına rağmen, “Kullanıcı arabirimi tasarımı nedir? “Çeşitli yanıltıcı yorumlarıyla cevap vermek zordur. Kullanıcı Deneyimi, etkili ve eğlenceli bir kullanım için bir ürünün optimizasyonuna odaklanmış görevlerin bir araya toplanmasıdır; Kullanıcı Arayüzü Tasarımı, iltifat, görünüm ve his, bir ürünün tanıtımı ve etkileşimidir. Ancak UX gibi, UI Tasarımcıları istihdam eden endüstriler tarafından kolayca ve sıklıkla karıştırılır.

Tabi bütün bunları anlatırken tamam da nereden başlamalı nasıl doğru pratik yapmalı diyorsanız işte burada da sizlere tavsiyem sektördeki en iyi wireframeleme ve prototipleme programlarından birisi olan Axure kullanmanızı öneriyorum. Ancak malum yabancı dil….

Bir önceki yazımızda yine tasarım kolaylıkları açısından Canva Online Grafik Tasarımı hakkındaki yazımızla bu makalemizi perçinlemenizi tavsiye ederiz.

Axure Hakkında

Axure RP hızla wireframes, prototip uygulamaları ve web siteleri için teknik özellikleri oluşturmak için önde gelen bir online araç ta diyebiliriz.

Axure RP uygulama tasarımcıları, wireframes, akış şemaları, prototip oluşturmak ve uygulamaları ve web siteleri için daha hızlı ve daha kolay özellikler daha geçerli araçları ile statik örnekler yaratarak sağlar.

Axure UX Design AracıKullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik kavramları ile birlikte tasarım süreci daha katmanlı bir şekilde ve kullanıcı deneyimleri test edilerek ilerlemektedir. Geleneksel tasarım yaklaşımı yerini önce eskiz çıkarma, wireframe, mockup oluşturma ve prototipleme gibi kavramlara bırakmaktadır.

Bu aşamalar içinde wireframe prototipler oluşturmak için kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcılarına kolaylıklar sunan birçok offline araç ve web uygulaması bulunmaktadır.

Axure Design Tool Wireframelerde sayfalarla çalışma, widgetler ekleme ve şekillendirme, dinamik carusel oluşturma gibi özelliklerinin yanı sıra tasarım öğelerine etkileşim (interaction) katılarak ve anında test edebilme seçeneği ile kullanıcılardan anında geri bildirim alınması sağlayan deneyimler sunar.

Sonuç olarak;

Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı, kullanıcının deneyimini en iyi şekilde geliştirmek için bir markanın güçlü ve görsel varlıklarının bir ürünün arayüzüne taşınmasından sorumludur. Kullanıcıyı bir ürünün arabirimi üzerinden interaktif elementler vasıtasıyla ve tüm boyut ve platformlarda görsel olarak tatmin etmesini sağlar.

Umarım faydalı olmuştur.

Tüm Sorularınız İçin Müşteri Hizmetleri İle 0 (212) 853 0 232 Hattımızdan Görüşebilir siniz.